تاریخ ارسال خبر: پ, مرداد ۲۶م, ۱۳۹۶
کد خبر:17264

اجرای احکام اعدام ۱۱ زندانی در سه شهر مختلف

اشتراک‌گذاری
برچسبها


ماف نیوز: یک زندانی با اتهام «قتل» در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد. سه زندانی در قم و هفت زندانی هم در رجایی‌شهر اعدام شدند.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از هرانا، سحرگاه روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، زندانی «خالد امینی» با اتهام «قتل» در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد.

تلگرام ماف نیوز
پیشتر در روز ۳ مرداد ماه ۱۳۹۶، «فتاح امینی» و «خالد امینی» دو زندانی که نسبت برادری با یکدیگر داشته و از اهالی مهاباد بودند، از زندان ارومیه به زندان مهاباد جهت اجرای حکم منتقل شده بودند که خالد امینی همان روز به زندان ارومیه برگردانده شد ولی برادر او فتاح امینی در زندان مهاباد اعدام شد.

سحرگاه روز ۲۴ مردادماه ۱۳۹۶، «محمود عرب خراسانی»، «مهدی کاسب» و «محمد تقی دهپرور» با اتهام «قتل» در زندان مرکزی قم اعدام شدند.

این زندانیان که همگی از اهالی قم بودند روز ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۶، جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی زندان قم منتقل و روز ۲۴ مردادماه، در همین محل اعدام شدند.

یکی از نزدیکان این زندانیان توضیح داد «حدود ۲۱ سال پیش به اتهام قتل این سه زندانی به اعدام محکوم شده بودند. حکم اعدام بر اساس علم قاضی و نه الزاما اسناد و مدارک صادر شده بود.»

این منبع ادامه داد: «دو تن از این زندانیان ۲۱ سال پیش با تبرئه از حکم اعدام به سه سال زندان و شلاق محکوم و حتی آزاد شدند. اما با اعتراض اولیای دم به حکم اولیه مجددا محاکمه و اینبار بر اساس علم قاضی به اعدام محکوم شدند.»

روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶، دست‌کم ٧ زندانی که عمدتا متهم به ارتکاب “قتل” بودند، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

این زندانیان که عمدتا متهم به ارتکاب “قتل” هستند، صبح روز دوشنبه ۲۳ مردادماه و همینطور سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در دو نوبت جداگانه، جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده بودند.

هویت احراز شده زندانیانی که روز دوشنبه جهت اجرای حکم منتقل شده بودند عبارت است از :
۱ – مصطفی بشکوه (ترکمن) از اندرزگاه یک

۲ – محرم عبدی از اندرزگاه یک

۳ – سید محمد سید عبدالله از اندرزگاه یک (برای دوم بار بود که جهت اجرای حکم اعدام منتقل می شد).

۴ – رسول گل محمدی از اندرزگاه یک (مدرس و حافظ قرآن)

سه زندانی دیگر به نامهای مجید آقارحیمی از اندرزگاه یک، شهرام آباده ایی از اندرزگاه یک و مهدی بهلولی کودک-مجرم محکوم به اعدام از اندرزگاه یک هویت زندانیانی است که روز دوشنبه به همراه ۴ زندانی فوق جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند ولی روز سه شنبه بعد از گذشت یک روز به دلایلی از جمله موافقت اولیای دم با دادن مهلت، به بندهای خود بازگشتند.

همزمان با بازگشت سه زندانی فوق، روز سه شنبه چهار زندانی دیگر که عمدتا در اندرزگاه ۷ این زندان ساکن بودند به سلولهای انفرادی جهت اجرای حکم منتقل شدند. از بین منتقل شدگان تاکنون تنها هویت حریف(صاق) غلامی احراز شده است.

حریف (صادق) غلامی در پرونده اول به اتهام «حمل و نگهداری ۱۲۰۰ گرم کراک» به اعدام محکوم شده بود اما حین انتقال به انفرادی جهت اجرای حکم اعدام، اقدام به قتل زندانی دیگری نمود. هر چند از دلایل این اقدام اطلاعی در دست نیست اما این روش بعضا توسط زندانیان در آستانه اعدام در آخرین لحظات برای پرونده سازی و جلوگیری از اجرای حکم استفاده می شود.

در حالی که تنها چندماه از مفتوح شدن پرونده قتل برای این زندانی می گذرد او روز سه شنبه به سلول انفرادی منتقل شد با اینحال مشخص نیست انتقال او تلاش برای اجرای حکم اعدام در رابطه با پرونده “قتل” بوده یا حمل و نگهداری “مواد مخدر”.

از چهار منتقل روز سه شنبه تنها یک تن با توقف حکم به بند سابق بازگشته است. هویت سه اعدام شده فوق کماکان در دست بررسی است.
+++++++++++++++++++
جهت همکاری با بخش فارسی ماف نیوز و یا به اطلاع رساندن موارد نقض حقوق بشری، میتوانید به تلگرام زیر پیام ارسال کنید:

ارتباط با ادمین تلگرام:

https://t.me/mafnews_admin