تاریخ ارسال خبر: ش, مرداد ۱۴م, ۱۳۹۶
کد خبر:17040

عفو بین‌الملل: خانم موگرینی در تهران خواستار آزادی زندانیان سیاسی شود

اشتراک‌گذاری
برچسبها


ماف نیوز: در حالیکه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یکی از عالی ترین مقام های خارجی است که برای شرکت در مراسم سوگند ریاست جمهوری حسن روحانی به تهران سفر می کند، عفو بین الملل از از او خواست در دیدار با مقام های ایرانی، خواستار آزادی کلیه فعالان حقوق بشر زندانی در ایران شود.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از صدای آمریکا، نهاد حقوق بشری عفو بین‌الملل از اتحادیه اروپا خواسته است تا موضع سخت‌گیرانه‌تری در قبال سرکوب ها در ایران اتخاذ کند.

تلگرام ماف نیوز
درخواست این نهاد بین المللی که مقر آن در لندن است، در حالی مطرح شده که این هفته سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارش مفصلی به شرح موارد متعدد آزار و زندانی کردن مدافعان حقوق بشر در ایران پرداخت و اعلام کرد که دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران با مدافعان حقوق بشر همچون مجرمان و معاندان حکومت رفتار می کنند.

در این گزارش ۹۴ صفحه ای که روز دوشنبه ۱۱ مرداد در وبسایت عفو بین الملل قرار گرفت، آمده است که مدافعان حقوق بشر طی دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی به شدت سرکوب شده و «آماج حمله حکومت» قرار گرفتند.

نسیم پایپانی گزارشگر بخش ایران در نهاد عفو بین‌الملل گفت: این سازمان مدافع حقوق بشر از خانم موگرینی می‌خواهد خواستار دیدار با فعالان حقوق بشر زندانی در ایران بشود، اما پیش از آن مطمئن بشود چنین ملاقاتی برای زندانیان پیامدی نخواهد داشت. ما همچنین از او می‌خواهیم خواستار آزادی بی‌درنگ کلیه فعالان حقوق بشر که در ایران زندانی هستند، شود.

او به خصوص خواستار دیدار فدریکا موگرینی با نرگس محمدی رئیس سابق کانون مدافعان حقوق بشر شده است.

خانم محمدی یکی از زندانیان سیاسی ایران است که اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» که در تلاش برای توقف مجازات اعدام است، به تحمل ده سال زندان محکوم شد.

کاترین ری، سخنگوی فدریکا موگرینی روز پنجشنبه تایید کرد که او در سفر به تهران، موضوع حقوق بشر را در سفر خود پیگیری خواهد کرد.

پیشتر تایید شده بود خانم موگرینی علاوه بر شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، دیدارهایی با مقام‌های ایرانی بر سر برجام و دیگر مسائل خواهد داشت.

سخنگوی فدریکا موگرینی تاکید کرد خانم موگرینی در سفر خود به تهران موضوع حقوق بشر را پیگیری خواهد کرد.

خانم ری گفته است که حقوق بشر همچنان موضوعی محوری در تماس‌های ما با مقام‌های تهران خواهد بود. گرچه به گزارش خبرگزاری فرانسه او اشاره‌ای به طرح احتمالی درخواست فعالان زندانی در ایران نکرد.
+++++++++++++++++++
جهت همکاری با بخش فارسی ماف نیوز و یا به اطلاع رساندن موارد نقض حقوق بشری، میتوانید به تلگرام زیر پیام ارسال کنید:

ارتباط با ادمین تلگرام:

https://t.me/mafnews_admin