تاریخ ارسال خبر: چ, تیر ۷م, ۱۳۹۶
کد خبر:16187

۶۶ مورد نقض حقوق بشر کُردها در خرداد ۹۶

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

با استدلال به مدارک و مستندات موجود، در خرداد ماه ۱۳۹۶ دست کم ۶۶ مورد نقض حقوق بشری علیه شهروندان کُرد در ایران صورت گرفته است.
آمار و اطلاعات به صورت مستند و تایید شده از سوی مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان تهیه شده‌اند.
رسانه‌هایی که متمایل هستند، برای دریافت تفاصیل آمار به تلگرام زیر پیام ارسال نمایند:

https://t.me/mafnews_admin


ارومیه با ۱۰ مورد نقض حقوق بشری از سوی نیروهای امنیتی و ‌یا دستگاه قضایی، در رده‌ی نخست، بانه با ۹ مورد در رده‌ی دوم، بجنورد و ایلام هرکدام با ۱ مورد در رده‌ی آخر و سنندج با ۳ مورد در رده‌‌ی قبل از آنها قرار گرفته است.

سایر شهرها از جمله روانسر، جوانرود، کرمانشاه، پیرانشهر، اشنویه، مهاباد، سلماس، نقده، بوکان، تکاب، سردشت و… هم هر کدام سهمی از نقض حقوق بشر در ماه گذشته داشتند.

در خرداد ۱۳۹۶ دست کم ۴۶ شهروند کُرد به غیر از بازداشتهای در رابطه با وقایع اخیر تهران، با احضار، بازداشت و یا احکام زندان مواجه شده‌اند. برخی از آنها هم از رسیدگی پزشکی در زندان محروم بوده و چند تن با گذشت چندین سال از حبس، از مرخصی استعلاجی محروم هستند. یک تن در پی عدم رسیدگی پزشکی و یک زندانی هم در زیر شکنحه جان خود را از دست داد. تمامی ۴۶ تن مذکور با اتهامات سیاسی با احضار، بازداشت و یا زندان مرتبط بوده‌اند.

همچنین ۱۶ زندانی به شیوه‌های مختلف یا با حکم اعدام روبرو شده‌اند، یا احکامشان به اجرای احکام فرستاده شده، یا حکم در دیوان عالی کشور تایید شده و یا درخواست نقض حکم‌شان با مخالفت روبرو شده است. دو تن از آنها زن هستند. از این افراد ۳ تن با اتهامات عقیدتی و بقیه با اتهامات قتل و یا دمواد مخدر، در خرداد ۱۳۹۶ به یکی از گونه‌های نامبرده با اعدام روبرو بوده‌اند.

دست کم ۴ کولبر در خردادماه توسط نیروهای هنگ مرزی کشته و یا زخمی شده‌اند.

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان