تاریخ ارسال خبر: ی, خرداد ۲۱م, ۱۳۹۶
کد خبر:15838

بازداشت گسترده‌ی شهروندان کُرد با اتهام ارتباط با وقایع تهران

اشتراک‌گذاری

 

ماف نیوز: در شهرهای مختلف کردستان، دهها شهروند کُرد با اتهامات مرتبط با حملات اخیر تهران بازداشت شده‌اند.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از هه‌نگاو، از روز پنج‌شنبە ١٨ خردادماه سال ۱۳۹۶ خورشیدی و درست یک روز پس از حملە بە ساختمان مجلس ایران و مقبره‌ی آقای خمینی، نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران دەها شهروند کُرد را در شهرهای پاوە، نوسود، روانسر، جوانرود، ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب بازداشت کردەاند.

تلگرام ماف نیوز
منبع مذکور، هویت شماری از شهروندان بازداشتی را «فرمان مظفری» فرزند رحمان از اهالی روانسر، «فاروق مظفری» فرزندن رحمان اهل روانسر، «بهمن غلامی» از اهالی روانسر، «علی عزیزی» از اهالی جوانرود و «ماکوان احمدی» از اهالی پاوە عنوان کرد.

این افراد بە اتهام همکاری با گروهای سلفی بازداشت و بە گفتە‌ی شاهدان عینی در حین بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفتەاند. ادارە‌ی طلاعات از بازداشت بیش از ٧٠ تن خبر دادە است،اما تاکنون هویت همه‌ی آنها احراز نشدە است.

در حملاتی که در نزدیکی مقبره‌ی آقای خمینی و در مجلس شورای اسلامی روی داد، دهها تن کشته و زخمی شدند که در آن دست کم چهار تن از شهروندان کُرد به نامهای «علی قلی‌ زادە»، از اهالی ایلام، «هانیه اکبری»، از شهروندان لک نورآباد دلفان، «علی جواد زارع»، از کُرد های اسدآباد همدان، «حسین بنی‌اردلان» از کُردهای تبعیدی خراسان شمالی جان خود را از دست داده‌اند.