تاریخ ارسال خبر: ی, دی ۱۹م, ۱۳۹۵
کد خبر:13650

هدیه ی روحانی به کردها در ۲۰۱۶ یکصد و یک کولبر قربانی بود + اسامی

 

موارد نقض حقوق بشری کولبران کرد در سال ۲۰۱۶ از سوی مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان آماده و در اختیار قرار گرفته شد.

 

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، گزارش یک ساله ی اخیر (۲۰۱۶) در رابطه با نقض حقوق بشر کولبران کرد از سوی جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرد. طبق اطلاع مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، از اول سال ۲۰۱۶ میلادی تا آخر آن ۱۰۱ تن از کولبران کرد یا در پی شلیک مستقیم نیروهای مسلح و یا در پی انفجار مین یا مخاطرات طبیعی و یا در اثر تعقیب و گریز، کشته و یا زخمی شده اند.

کولبری شغل کاذب، پر مخاطره و صعبی است که ساکنان مناطق مرزی در اثر فقدان فرصتهای شغلی به آن روی می آورند.

کارشناس حقوقی مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، براین باور است که با استناد به خود قانون بکارگیری اسلحه، شلیک به کولبران کُرد نقض قوانین است.

نیروهای نظامی به ویژه هنگ مرزی جمهوری اسلامی ایران به بهانه مبارزه با قاچاق کالا بدون اخطار قبلی، کولبران را هدف تیراندازی قرار می‌دهند.

براساس ماده ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا متهم، قصد کشتن نیروهای نظامی را داشته باشد.

در تبصره ٣ این قانون آمده است: نیروهای نظامی به هیچ شیوه‌ای نمی‌توانند برای اولین بار متهم را هدف شلیک مستقیم قرار دهند.

هجوم و یا ضرب و شتم کولبران در حالی صورت میگیرد که این خود، نقض صریح اعلامیه ی جهانی حقوق بشر نیز میباشد. اعلامیه جهانی حقوق بشر همراه با دو میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوق مدنی و سیاسی مهم‌ترین اسناد بین‌المللی حقوق بشر را تشکیل می‌دهند که ایران نیز یکی از کشورهایی است که به این اعلامیه رأی مثبت داده است.

این مرکز با تمرکز بر مسائل نقض حقوقی شهروندان کرد، میکوشد تا سازمان های بین المللی، اتحادیه ی اروپا، سازمان ملل و سازمان های مختلف دیگری را در سراسر جهان از موارد نقض حقوقی شهروندان کرد در ایران و سوریه مطلع سازد.

بخش عربی ماف نیوز، به عنوان تریبون رسمی مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، نسبت به موارد نقض حقوقی کردها در سوریه و بخش فارسی هم تریبون رسمی این مرکز برای رساندن صدای نقض حقوق شهروندان کرد از سوی جمهوری اسلامی است.

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، خود را از هرگونه وابستگی حزبی و یا سیاسی بری دانسته و تنها در جهت اطلاع رسانی در رابطه با موارد نقض حقوق بشر در کردستان میکوشد.

این مرکز با عقیده به دموکراسی، در عین حال تریبونی متفاوت است که موارد نقض حقوقی دولتهای ایران و سوریه علیه کردها را به اطلاع میرساند.

در این گزارش نام و نام خانوادگی کولبر، شهر محل سکونت، تاریخ هجوم از سوی نیروهای هنگ مرزی و شرح محل حادثه در رابطه با تمامی ۱۰۱ کولبر قربانی در سال ۲۰۱۶ آمده است.