تاریخ ارسال خبر: س, دی ۱۴م, ۱۳۹۵
کد خبر:13585

سه پرونده ی جاسوسی برای ایران روی میز محاکمه دادگاه آلمان

اشتراک‌گذاری
برچسبها

، 
ماف نیوز: یک شهروند پاکستانی مقیم آلمان به اتهام خبرچینی از رئیس سابق انجمن آلمان-اسرائیل برای جمهوری اسلامی، در برلین دادگاهی می‌شود. دادستانی فدرال آلمان پیشتر علیه این متهم ۳۱ ساله اعلام جرم کرده بود.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از دویچه وله، پرونده “جاسوسی” یک شهروند پاکستانی از میانه دسامبر ۲۰۱۶ در دادستانی فدرال آلمان در کارلسروهه به جریان افتاده است. دادگاهی در برلین فرد مظنون را محاکمه خواهد کرد.

این پاکستانی ۳۱ ساله، دستکم یک سال در خدمت واحدهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده و متهم است به خبرچینی از راینهودلد روبه، رئیس سابق انجمن آلمان – اسرائیل و اطرافیان او. این فرد در مورد استاد یک مدرسه عالی اقتصاد در پاریس نیز جاسوسی ‌کرده است.

متهم ۳۱ ساله اوایل ژوئیه ۲۰۱۶ در شهر برمن دستگیر شده و از آن زمان تا کنون تحت بازجویی قرار دارد.

گفته شده که متهم به ازای دریافت پول اقدام به جاسوسی کرده است. در خبرهای تازه نامی از متهم به میان نیامده اما دادستانی فدرال آلمان و هنگام انتشار خبر دستگیری‌اش در ۵ ژوئیه ۲۰۱۶ (۱۵تیر) او را سید مصطفی ح معرفی کرده بود.

راینهولد روبه، آن زمان در مصاحبه با روزنامه آلمانی بیلد گفته بود: «من همیشه به وضوح نظر خود را در ارتباط با رژیم ایران بیان کرده‌ام.» او افزوده بود که این اقدام نشانگر آن است که ایران نظرهای انتقادی را زیر فشار قرار می‌دهد.

اگر اتهام مصطفی ح محرز شود، تا ۵ سال حبس در انتظار او خواهد بود.دادستانی فدرال آلمان در کارلسروهه از اعلام جرم علیه دو مرد ۳۱ و ۳۳ ساله ایرانی به اتهام جاسوسی علیه سازمان مجاهدین خلق خبر داد. اعلام شده که متهمان، ۳۱ و ۳۳ ساله هستند و با رخنه به تشکیلات سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت در آلمان و سایر کشورهای اروپایی، برای جمهوری اسلامی خبرچینی ‌می‌کرده‌اند.

به گفته دادستانی فدرال آلمان، این دو با نام‌های میثم پ و سعید. ر، اطلاعات کسب شده از تشکیلات مجاهدین را به سرویس‌های مخفی جمهوری اسلامی انتقال داده‌اند.

شاکیان این پرونده گفته‌اند که میثم و سعید قبلا به تشکیلات مجاهدین خلق وابسته بودند اما هر یک از ژانویه ۲۰۱۳ و از اوت ۲۰۱۴ به جاسوسی برای جمهوری اسلامی رو آوردند. میثم.پ از زمان دستگیری در اکتبر سال ۲۰۱۵ در بازداشت موقت به سر می‌برد.