تاریخ ارسال خبر: ش, دی ۱۱م, ۱۳۹۵
کد خبر:13507

سامان کریمی به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

ماف نیوز: «سامان کریمی» فعال مدنی کرد از سوی دستکاه قضایی محاکمه و به حبس تعلیقی محکوم شد.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز شنبه ۱۱ دی ماه سال ۱۳۹۵ خورشیدی، سامان کریمی در دادگاه انقلاب مریوان حضور یافته و در حکمی به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.

یک منبع نزدیک به سامان کریمی با تایید این خبر به ماف نیوز گفت: حکم از سوی شعبه ی ۱۰۱ دادگاه انقلاب در مریوان صادر شده و «تشویش اذهان عمومی، اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» از اتهامات وارده بوده است.

سامان کریمی فرزند عباس متولد سال ۱۳۶۹ ابلاغیه ای به تازگی دریافت کرده بود که مربوط به به تاریخ ۱۱ آذرماه ۱۳۹۵ بود و از طریق تماس تلفنی تهدید شده بود که در صورت عدم حضور، جلسه ی دادگاه به صورت غیابی برگزار خواهد شد.

او از فعالین «راه‌اندازی و مدیریت کمپین نه به جاده مرگ سنندج مریوان» بود و طبق اطلاع قبلی دادگاه، با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت ملی» محاکمه شد. سامان کریمی به قاضی اعلام کرده است که هیچ تبلیغی علیه نظام انجام نداده اما قاضی در جواب عنوان داشته است: «کسی که به دادگاه انقلاب می آید بدون حبس نمیرود.»

سامان کریمی قبلا نیز در سال ۱۳۸۹ به دلیل برپایی و حضور در تجمعی اعتراضی در دانشگاه پیام نور مریوان چندین بار به اداره اطلاعات سپاه پاسداران این شهر احضار شده بود.

وی آخرین بار در روز پنج‌شنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی خودش در پی هجوم نیروهای امنیتی اداره اطلاعات بازداشت شد. در ساعت ۹ شب ۲۴ مهرماه سال جاری، به دادستانی منتقل و در آنجا تفهیم اتهام شد. او سپس به مدت ۱۰ روز در بازداشتگاه اطلاعات تحت شکنجه‌های روحی و بازجویی‌های پی‌درپی قرار گرفت. سپس ۱۵ روز دیگر را در زندان عمومی مریوان گذارند تا در نهایت با کاهش قرار وثیقه از یک میلیارد تومان به مبلغ صد میلیون تومان از زندان آزاد شد.