تاریخ ارسال خبر: ی, دی ۵م, ۱۳۹۵
کد خبر:13279

اسراییل امضاءکنندگان قطعنامه سازمان ملل را احضار کرد

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

ماف نیوز: اسراییل در تازه ترین واکنش به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ساخت و ساز در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی، سفرای کشورهایی را که از این قطعنامه حمایت کردند، احضار کرده است تا آنها را مورد سرزنش قرار دهد.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از BBC،  سخنگوی وزارت‌خارجه اسراییل گفت ۱۴ نفر از سفرای کشورهای عضو شورای امنیت به آن وزارتخانه در بیت المقدس احضار شده‌اند.

 ر وز جمعه شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی خواستار توقف این ساخت و سازها شد.

این قطعنامه پس از آن به تصویب رسید که آمریکا برای نخستین بار از سال ۱۹۷۹، از حق وتوی خود در مورد قطعنامه‌ای که شهرک‌سازی اسراییل را محکوم می‌کند، استفاده نکرد و به این قطعنامه رای ممتنع داد.

سفیر آمریکا در میان سفرای احضار شده به وزارت‌خارجه اسراییل نیست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قطعنامه شورای امنیت را “شرم‌آور” و “ضد اسرائیلی” خوانده و تاکید کرده است که اسراییل به این قطعنامه عمل نخواهد کرد.

او به وزارت‌خارجه اسراییل دستور داده است که ظرف یک ماه مناسبات میان کشورش و سازمان ملل متحد را بازبینی کند و نظر کارشناسی خود را به نخست وزیر اعلام کند.

آقای نتانیاهو گفته از جمله از وزارت خارجه خواسته در بازبینی خود کمک‌های مالی اسرائیل به سازمان ملل متحد و همچنین حضور سفیر سازمان ملل در این کشور را مد نظر قرار دهد.

قطع‌نامه محکومیت شهرک‌سازی‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی ابتدا قرار بود از سوی مصر در شورای امنیت طرح شود اما بعد از فشار اسراییل و مداخله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، قاهره از طرح آن صرف‌نظر کرد. اما بعد مالزی، نیوزیلند، سنگال و ونزوئلا آن را به جلسه شورای امنیت بردند و با پرهیز آمریکا از استفاده حق وتو، این قطعنامه تصویب شد.

این موضوع به فراخوانی سفرای اسراییل از سنگال و نیوزیلند انجامید (اسرائیل روابط دیپلماتیک با مالزی و ونزوئلا ندارد).

اسراییل کمک مالی خود به سنگال را هم قطع کرده است.