تاریخ ارسال خبر: ی, دی ۵م, ۱۳۹۵
کد خبر:13276

محمدجواد ظریف: اشتباه کردم

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

ماف نیوز: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران امروز جلسه‌ای برای بررسی حرف‌های هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران برگزار کرد. کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به شکایت ایران از تمدید تحریم های آمریکا علیه آن کشور روز ۲۱ دی (۱۰ ژانویه) در وین، پایتخت اتریش جلسه تشکیل خواهد داد.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از تسنیم، پس از پایان جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیمی از نمایندگان متنی را از حرف‌های آقای ظریف منتشر کردند و علی لاریجانی در جلسه علنی گفت: “صحبت آقای ظریف به یک موضوع خاص بر می‌گردد نه کلیت برجام.”

 مطابق این متن، ادعا شده که آقای ظریف درباره گنجانده نشدن ضرورت عدم تمدید قانون تحریم‌های آمریکا علیه ایران به نمایندگان می‌گوید: “من الان دارم عرض می‌کنم، بیرون نمی‌گویم. ولی خدمت شما می‌گویم، من اشتباه کردم.”

بنا بر این متن آقای ظریف توضیح داده که در مذاکرات خواهان این بوده است که قانون تحریم‌های آمریکا تمدید نشود، اما طرف آمریکایی می‌گوید چنین بندی در توافق ممکن است مقاومت جمهوری‌خواهان را برانگیزد، بنابراین قانون تحریم‌ها اگر تمدید شود دولت آمریکا آن را بلااثر می‌کند.

بنا به متن منتشر شده، که ۱۲ نماینده محتوای آن را تایید کرده‌اند، آقای ظریف گفته است: “بر اساس یک توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتیم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی. من این را می پذیرم من اشتباه کردم.”

مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس هم امروز در جلسه علنی گفت: “آقای ظریف درباره ایسا ]قانون تحریم‌های ده ساله ایران [ گفتند اشتباه کردند که به قول کری که گفته بود ‘نمی گذارد کنگره تایید کند ‘، اعتماد کردند؛ اما بیرون طوری جلوه دادند که گویا وزیر گفته‌ کل برجام را اشتباه کردم. این واقعا تحریف است.”

محمدجواد ظریف هفته گذشته به کمیسیون امنیت ملی رفته بود و پس از جلسه‌اش، جواد کریمی قدوسی، از نمایندگان منتقد دولت، مدعی شد که آقای ظریف در این جلسه اعتراف کرده که درباره توافق هسته‌ای اشتباه کرده است.

وزارت خارجه از اظهارات آقای قدوسی انتقاد کرد و بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارتخانه گفت حرف‌های آقای ظریف “نه متضمن اشتباه در مذاکره و نه موضوع برجام… بلکه بیان موضعی در موردی مشخص بود.”

با پافشاری آقای کریمی قدوسی بنا شد روز یکشنبه جلسه‌ای برای شنیدن نوار صحبت‌های آقای ظریف برگزار شود که به گزارش تسنیم به دلیل بسته بودن در کمیسیون جلسه به امروز موکول شد.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی جلسه را به این شرط برگزار کرد که نمایندگان دستگاه موبایل یا ضبط صدا نیاورند و خبرنگاری هم در جلسه حاضر نباشد.

به تازگی کنگره آمریکا قانون تحریم‌های ایران را به مدت ده سال دیگر تمدید کرد. دولت باراک اوباما می‌گوید اجرای آن بخش از تحریم‌ها که باید مطابق توافق هسته‌ای رفع شوند، همچنان با دستور وزارت خارجه آمریکا بلااثر خواهد بود.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام روز شنبه خبر تشکیل این جلسه را اعلام کرد.

آن طور که در بیانیه اتحادیه اروپا آمده، دستور کار این جلسه بازبینی وضعیت اجرای برجام و بررسی نکات مطرح شده در نامه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به فدریکا موگرینی است.

کمیسیون مشترک بر نحوه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نظارت دارد و ترکیب این کمیسیون شامل نمایندگان کشورهای ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان)، نماینده عالی اتحادیه اروپا و ایران است.

جلسه بعدی کمیسیون مشترک در دهم ژانویه، یعنی درست ۱۰ روز پیش از روز تحلیف دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا برگزار خواهد شد. او از منتقدین سرسخت برجام است و قول داده که در مورد این توافق تجدید نظر کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در روز ۲ دسامبر، بلافاصله بعد از آنکه کنگره آمریکا قانون تحریم‌های ایران را به مدت ۱۰ سال دیگر تمدید کرد، رسما خواستار تشکیل جلسه کمیسیون مشترک برجام برای رسیدگی به این موضوع شد.

قانون تحریم‌های ایران که در سال ۱۹۹۶ میلادی تصویب شد، سرمایه‌گذاری بالا‌تر از ۲۰ میلیون دلار به ویژه در صنایع نفت و گاز ایران را منع می‌کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از امضای مصوبه کنگره در مورد تمدید تحریمهای ایران خودداری کرد ولی آن را وتو هم نکرد و سرانجام این مصوبه بدون امضای او به قانون تبدیل شد.

باوجود اینکه کنگره آمریکا تحریم های ایران را با اکثریت قاطع آرا تمدید کرد، اما آقای اوباما گفت تا زمانی که توافق هسته‌ای با ایران پا برجا باشد، این قانون عمدتا جنبه نمادین خواهد داشت؛ چرا که تحریم های آن عملا در حالت تعلیق هستند.

این در حالی است که هم حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و هم آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، تمدید تحریم های آمریکا را نقض برجام خوانده‌اند.