تاریخ ارسال خبر: چ, دی ۱م, ۱۳۹۵
کد خبر:13168

نماینده ی مجلس ایران از سوی دستگاه قضایی متهم میشود

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

ماف نیوز: سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس ایران می‌گوید از ۱۶ موارد اتهامی محمود صادقی، ۱۴ مورد خلاف شأن نمایندگی تشخیص داده شده و تنها ۲ مورد در وظایف نمایندگی او بوده است.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از BBC، محمدجواد جمالی نوبندگانی، به خبرگزاری میزان گفته است ۸ شکایت از این شکایت ها به دوران پیش از نمایندگی آقای صادقی مربوط می‌شود.

 این در حالی است که آقای صادقی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا درباره ۷ مورد از شکایت‌ها علیه خود توضیح داده و گفته است این شکایت‌ها “درواقع مربوط به یک اتهام است که از سوی ۷ نفر مطرح شده است و به نظر می‌رسد سعی دارند عدد شکایت‌ها را اضافه کنند.” یکی از موارد این شکایت ها مربوط به جواد ساداتی نژاد، نماینده کاشان آران و بیدگل از آقای صادقی است.

به گفته آقای صادقی حدود دو هفته پیش موارد قبلی به او اعلام شده بوده اما از موارد جدید از طریق رسانه ها مطلع شده و اجازه هیچ‌گونه دفاعیه‌ای هم به او داد ه نشده است.

بر اساس گزارش ها همچنین ۷ مورد دیگر شکایت مربوط به “سخنرانی این نماینده مجلس در دانشگاه شیراز، نطق درباره حساب‌های بانکی قوه قضاییه در صحن علنی مجلس، توئیت‌های صادقی درباره قانون اساسی و شهید بهشتی خارج از وظایف نمایندگی تشخیص داده شد”. به گفته سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان موضوع چهاردمین شکایت از آقای صادقی مربوط به قاضی پرونده یاشار سلطانی است.

پیش از این سخنگوی هیئت نظارت بر نمایندگان گفته بود: “هیچ شکایتی از قوه قضائیه از آقای صادقی در این هیئت مطرح نشده است.”

همچنین هیئت نظارت بر نمایندگان درباره توییت شعری از پروین اعتصامی و برخی از نوشته‌های آقای صادقی در کانال تلگرامش به این نماینده مجلس تذکر داده است.

آقای صادقی در مجلس ایران خواهان توضیح صادق لاریجانی درباره “شایعات” واریز میلیاردها تومان از وجوه قوه قضاییه به حساب‌های شخصی وی شده بود. قوه قضاییه ایران، اتهام واریز شدن چنین مبالغی به حساب شخصی آقای لاریجانی را رد کرده است.

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران، تخلف در این زمینه را رد کرده و گفته بود: “از ۲۰ سال پیش با هماهنگی خزانه کل کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجموعه مبالغی با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی برای قوه قضاییه به صورت سپرده در سیستم بانکی کشور قرار گرفته است”.

پس از طرح سئوال از طرف آقای صادقی، صادق لاریجانی به تندی از حسن روحانی و علی لاریجانی انتقاد کرد که چرا از او در برابر این “تهمت‌ها” دفاع نکرده‌اند.

چند روز پس از این اظهارات، حکم جلب آقای صادقی صادر شد و مأموران شبانه برای بازداشت او به خانه‌اش رفتند. آقای صادقی با این استدلال که نمایندگان مجلس در انجام وظایف نمایندگی مصونیت قضایی دارند در برابر بازداشت مقاومت کرد.

تشخیص این که اظهار نظر یا اقدامی جزو وظایف نمایندگی بوده است یا نه به عهده هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان است.

محمود صادقی درباره صادق لاریجانی گفته بود: آقای رییس قوه قضاییه این مزخرفات چیه درباره من گفتی. من سوال کردم وجه قانونی و شرعی این حسابها چیه. خیلی سوال عجیبیه؟ بعد گفت صحبت های وقیحانه یک نماینده فراکسیون امید. بعدش هم گفته امریکا، اسراییل، فتنه، کلینتون، کوفت، زهرمار.

درباره یاشار سلطانی گفته است: تداوم بازداشت یاشار سلطانی و نپذیرفتن وثیقه ۲۰۰ میلیونی تلاش آشکار برای سرپوش نهادن بر تخلفات شهرداری است.

صادقی درباره محمد خاتمی هم میگوید: آقای پورمحمدی (وزیر دادگستری) در مجلس دائم می‌گفت رئیس‌جمهور اسبق. من نمی‌دانم چطور می‌شود در مجلسی که وزیر دادگستری آن نمی‌تواند اسم یک شهروند عادی را ببرد، کار کرد.

این نماینده ی مجلس درباره محمدحسین بهشتی هم گفته است: قانون اساسی باید از کاغذ بیرون بیاید و پیاده شود فکر می‌کنم این قانون با شهید بهشتی دفن شد.