تاریخ ارسال خبر: ش, آذر ۲۷م, ۱۳۹۵
کد خبر:13020

ایران خانم نخست وزیر را بی شرم عنوان کرد

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

ماف نیوز: رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره ترزا می نخست وزیر انگلیس میگوید: آن مسئول انگلیسی بی‌شرمانه می‌گوید ایران تهدید منطقه است.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از BBC، رهبر جمهوری اسلامی ایران در جمع شماری از مهمانان اجلاس کشورهای اسلامی سخنرانی کرده و از گفته‌های ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، درباره ایران انتقاد کرده و آن را “بی‌شرمانه” خوانده است.

 آقای خامنه‌ای گفته است: “انگلیس از دو قرن پیش، همیشه منبع شر و نکبت برای ملت‌ها در منطقه‌ ما بوده است؛ ضربه‌هایی که اینها به حیات ملت‌ها زدند نظیر ندارد؛ در هند، پاکستان، ایران و عراق در فلسطین هم آن حرکت خباثت‌آلود را انجام دادند و یک ملت را از خانه‌ خود دور کردند آن‌وقت آن مسئول انگلیسی بی‌شرمانه می‌گوید ایران تهدید منطقه است”.

او گفته “امروز دنیای اسلامی دچار محنت‌های بزرگی است” و با متهم کردن بریتانیا و آمریکا به عنوان عامل این وضع گفته “شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی مثل دو لبه یک قیچی به آتش افروزی و اختلاف افکنی مشغولند”.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، که کمتر از دو هفته پیش برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به بحرین سفر کرد، گفته بود “ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم.”

نخست‌‎وزیر بریتانیا خطاب به شش رهبر کشورهای عضو شورای همکاری گفته بود “می‌خواهم به شما اطمینان دهم که من به وضوح تهدیدی را که ایران متوجه منطقه خلیج و در بعدی وسیع‌تر، متوجه خاورمیانه می‌کند مشاهده می‌کنم… ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم.”

خانم می گفته بود که به منظور تقویت امنیت کشورهای منطقه خلیج فارس از “یک مشارکت امنیتی” حمایت می‌کند که شامل سرمایه‌گذاری دفاعی و آموزش نظامی در بحرین و اردن هم بشود.

بحرین، عربستان سعودی، کویت، قطر، عمان و امارات متحده عربی اعضای شورای همکاری خلیج فارس هستند.

در پی اظهارات خانم می در بحرین، سفیر بریتانیا در تهران به وزارت خارجه ایران احضار شد.

روابط ایران و بریتانیا که به دنبال حمله “دانشجویان بسیجی‌” به سفارت این کشور در تهران به پایین ترین سطح ممکن کاهش یافته بود، از زمان روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران بهبود یافته است.

دو کشور تابستان سال جاری روابط دیپلماتیک خود را به سطح سفیر ارتقا دادند و سفرای دو کشور در تهران و لندن کمتر از دو هفته پیش استوارنامه خود را به رئیس جمهور و ملکه بریتانیا تقدیم کردند.