تاریخ ارسال خبر: چ, آذر ۲۴م, ۱۳۹۵
کد خبر:12942

ایران تهدید کرده اسرائیل از بین میرود و‌اسرائیل هم به تهدید آن پاسخ داد

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

ماف نیوز: آقای «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رمضان عبدالله، دبیر کل “جنبش جهاد اسلامی فلسطین” گفت به شرط مبارزه همگانی و اتحاد فلسطینیان و مسلمانان، کشور اسرائیل در ۲۵ سال آینده “وجود خارجی” نخواهد داشت. اسرائیل هم به تهدیدات ایران پاسخ داد.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به مقل از BBC، علی خامنه‌ای در این دیدار عامل اصلی مشکلات منطقه را آمریکا دانست و آن را “مستکبر اعظم و شیطان اکبر” خواند که با کمک “شیطان‌های کوچک منطقه” بحران‌هایی ایجاد می‌کنند که هدف‌شان “کمرنگ” کردن مسئله فلسطینیان در افکار عمومی است.

 پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر جمهوری اسلامی نوشت: آقای خامنه‌ای با رد این موضوع که بحران در منطقه به اختلافات میان سنی‌ها و شیعه‌ها ربط دارد گفت: “برخلاف این تبلیغات، مردم سنی حلب، موصل و شهرهای دیگر به‌دست تکفیری‌های جنایتکار قتل‌عام شده و می‌شوند، بنابراین این بحران‌ها ربطی به شیعه و سنی ندارد”

آقای عبدالله در سفر خود به تهران با مقام‌های دیگر ایرانی از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز دیدار کرد.

جنبش جهاد اسلامی که مخالف موجودیت اسرائیل و به دنبال تشکیل کشور مستقل فلسطین است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای دیگری چون اسرائیل، کانادا و استرالیا سازمانی “تروریستی” محسوب می‌شود و بسیاری از سیاستمداران این کشورها حمایت ایران از این گروه را “حمایت از تروریسم” می‌دانند.

این گروه در سال‌های نخستین پس از تشکیل، سیاست‌های مشابهی با حماس داشت، اما حماس با به دست گرفتن قدرت در نوار غزه فاصله خود را تا حدودی با جهاد اسلامی زیاد کرد.

چند ماه پیش وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره “تروریسم” در سال ۲۰۱۵، ایران را در صدر حکومت‌های “حامی تروریسم” قرار داد و گفت که ایران از راه‌های گوناگون، از جمله حمایت مالی، آموزش و رساندن تجهیزات به “گروه‌های تروریستی” در کشورهای مختلف جهان از جمله حماس و جهاد اسلامی کمک کرده است.

با این حال گزارش‌هایی منتشر شد که ایران به دلیل حمایت حماس و جهاد اسلامی از مواضع عربستان سعودی در یمن، حمایت‌های مالی خود از این دو گروه شبه‌نظامی را کاهش داده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به ایران هشدار داده که تهدید اسرائیل آن کشور را در معرض خطری جدی قرار می‌دهد.

به گزارش روزنامه اسراییلی هاآرتص، آقای نتانیاهو در سفرش به آستانه، پایتخت قزاقستان، از نورسلطان نظربایف، رییس‌جمهوری آن کشور خواسته که این هشدار را به حسن روحانی، همتای ایرانی‌اش منتقل کند.

این روزنامه اسرائیلی گزارش داده که یک مقام بلندپایه آگاه به جزئیات این دیدار که نخواسته نامش فاش شود، این اطلاعات را در اختیار هاآرتص قرار داده است.

در همین حال مقام بلندپایه‌ای که منبع خبر هاآرتص بوده به این روزنامه گفته که آقای نتانیاهو تصریح کرده که اگر ایران رویکردش را نسبت به اسرائیل تغییر دهد، اسرائیل هم رویکردش در قبال تهران را عوض خواهد کرد.

به گزارش این روزنامه در جریان دیدار رهبران اسرائیل و قزاقستان، آقای نظربایف به آقای نتانیاهو گفته که بزودی با حسن روحانی دیدار خواهد کرد و از او پرسیده که آیا پیامی برای انتقال به رییس جمهوری ایران دارد یا نه.

بر اساس این گزارش آقای نتانیاهو از رئیس‌جمهوری قزاقستان خواسته که از حسن روحانی بپرسد که چرا جمهوری اسلامی پیوسته اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز در دیدار با رمضان عبدالله، دبیر کل “جنبش جهاد اسلامی فلسطین” گفت به شرط مبارزه همگانی و اتحاد فلسطینیان و مسلمانان، کشور اسرائیل در ۲۵ سال آینده “وجود خارجی” نخواهد داشت.

آقای نتانیاهو اضافه کرده “اسرائیل خرگوش نیست، ببر است، اسرائیل یک کشور کوچک بیچاره نیست” و هشدار داده که ایرانی‌ها نمی‌دانند که با چه چیزی طرف هستند و خود را در معرض خطری جدی قرار می‌دهند.

در هفته‌های اخیر و به دنبال انتخابات آمریکا، انتقادهای نخست‌وزیر اسرائیل از برنامه اتمی ایران و توافق هسته‌ای، بعد از دوره‌ای سکوت دوباره آغاز شده است.

آقای نتانیاهو در اظهاراتی در ۴ دسامبر ابراز امیدواری کرد که با دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا در مورد آنچه توافق بد با ایران خواند، گفتگو کند. او همچنین هشدار داد که از زمان حصول توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵ مواضع جمهوری اسلامی در خاورمیانه تهاجمی‌تر شده است.

نخست وزیر اسرائیل یک هفته بعد هم در اظهاراتی گفت که راه حل‌هایی را برای لغو توافق هسته‌ای با ایران به دونالد ترامپ پیشنهاد خواهد کرد.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه در مراسم تحویل گیرینخستین جنگنده آن کشور از آمریکا، یک بار دیگر هشدار داد که “هر کس به فکر حمله به ما باشد، به او حمله خواهیم کرد و هر کس به فکر نابودی ما باشد، خود در معرض نابودی است.”