تاریخ ارسال خبر: س, آذر ۱۶م, ۱۳۹۵
کد خبر:12817

از حسن روحانی تا سعید جلیلی و انگشت اتهام ایران به سوی آمریکا

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

ماف نیوز: «حسن روحانی» گفت آمریکا و اسرائیل می خواستند ایران را به عنوان خطر معرفی کنند اما موفق نشدند. سعید جلیلی هم برخی را به «جاده صاف کنی برای آمریکا» متهم کرده است.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، رئیس جمهوری ایران تاکید کرده که تمامی مراحل دستیابی به برجام با مشورت و براساس نظر رهبر جمهوری اسلامی صورت گرفته است. وی همچنین گفته است که هیئت نظارت بر برجام فردا مصوبه اخیر کنگره آمریکا در مورد تمدید تحریم‌های سابق علیه جمهوری اسلامی را بررسی خواهد کرد.

  روز سه‌شنبه، ۶ دسامبر، مصادف با ١۶ آذر، روز دانشجو، مراسمی با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری در دانشگاه تهران برگزار شد و آقای روحانی به عنوان سخنران اصلی این مراسم، دیدگاه‌های خود در مورد مسایل مختلف از جمله مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای با گروه ١+۵ را بیان کرد.

وی در مورد روند مذاکرات هسته‌ای گفت: “هیچ قدمی در برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم، جلسه گذاشتیم، نامه‌های مکتوب ایشان و دستور من روی نامه‌های ایشان موجود است و هیچ نامه‌ای از رهبری نبوده که روی آن دستور ندهم.” وی در عین حال افزود “البته ممکن است در مقام عمل، جایی کم و کسر باشد اما مبنای ما، اجرای دستورات ایشان بود.”

پس از اعلام دستیابی به توافق هسته‌ای، برخی از مقامات و رسانه‌های منتقد دولت، گفتند که نمایندگان ایران در پذیرش برجام، در برابر از دست دادن “دستاوردهای هسته‌ای جمهوری اسلامی” امتیازات چندانی به دست نیاوردند. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز در مواردی از کاستی‌های توافق هسته‌ای ابراز نارضایتی کرده است.

آقای روحانی به عنوان مثال، به یک مورد مربوط به نظارت آقای خامنه‌ای در جریان مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت که در پی این دستور، هیات مذاکره کننده ایران را به تهران فراخواند و دستور را به آنان ابلاغ کرد. وی گفت که در جریان دستیابی به برجام، ساعت‌ها جلسه با رهبر جمهوری اسلامی برگزار می‌شد و افزود که “روزی اینها منتشر می‌شود.”

رئیس جمهوری گفت که آمریکا و اسرائیل می‌خواستند “ایران هراسی را در دنیا جا بیندازند و بگویند ایران خطری برای منطقه و ثبات است و برای صلح جهانی خطرناک است” و در مورد تصمیم به قبول برجام، افزود: “هدف این بود به دنیا بگوییم آمریکا و صهیونیسم دروغ می‌گویند، ایران خطری برای دنیا نیست.”

سعید جلیلی٬ نماینده علی خامنه‌ای در شورای عالی امنیت ملی می‌گوید بدون شناخت «یک‌ درصد رانت‌خوار و کاسب فساد و تبعیض داخل»٬ نمی‌توان از «منافع ایران مقابل سرکشی‌های یک‌درصدی خارج از کشور» دفاع کرد.

آقای جلیلی افزوده «مهار یک درصدی‌های آمریکا ممکن است٬ به شرط آن که امتداد آن جریان یک درصدی در داخل کشور به خوبی شناخته شود.»

وی اضافه کرده «یک درصدی‌ها در داخل فراتر از جناح‌های موجود سیاسی به دنبال اشرافی‌گری، رانت‌خواری، تبعیض و فساد و حقوق‌ها و رانت‌های نجومی هستند؛ رانت‌های نجومی از جیب ۹۹ درصد هستند.»

جلیلی ادامه داده «صاحبان حقوق‌های نجومی مدیران آرزومند زندگی اشرافی، بهره‌مندان رانت و انحصار و کاسبان فساد و تبعیض، نه تنها از حقوق ملت در برابر سرکشان جهانی دفاع نمی‌کنند، که جاده صاف کن آنها هم خواهند بود.»

نماینده خامنه‌ای در شورای عالی امنیت ملی می‌گوید «هر چه دیوارهای تزویر در داخل آمریکا فرو می‌ریزد، یک درصدی‌های داخل کماکان به دنبال پوشاندن زشتی‌های او هستند، ترامپ آمریکا را فلج می‌خواند و باز عده‌ای دنبال بزک آمریکا هستند.»

محافظه‌کاران تندرو٬ دولت حسن روحانی را به تلاش برای پوشاندن «زشتی‌های» آمریکا و اکبر هاشمی رفسنجانی را به «اشرافی‌گری» متهم می‌کنند.