تاریخ ارسال خبر: پ, مهر ۱م, ۱۳۹۵
کد خبر:11217

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان: آموزش زبان مادری، تجزیه ی ایران نیست

 

ماف نیوز: در آستانه ی سال جدید تحصیلی و با ممنوعیت و یا محرومیت آموزش رسمی زبان مادری در مناطق غیرفارس ایران، مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان بیانیه ای صادر کرد.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، این مرکز در بیانیه ای اعلام کرد: باید از پایمال شدن حقوق ملل غیر فارس در ایران جلوگیری کنیم و‌ اولین گام، آموزش زبان مادری است.

 

نسخه ای از بیانیه در پی می آید:

 

هموطنان عزیز!

حاکمیت و نیروهای اپوزیسیون!

کسی که خواهان آموزش به زبان مادری است، صرفا یک تجزیه طلب نیست. راه را باید و باید خودتان در جهت تجزیه ی ایران ببندید. عربها، کردها، بلوچها و آذریان، آیا مردمان این سرزمین نیستند؟!

21535 در کشور ما برخوردها با زبان‌های مادری ملل غیرفارس هرچند در اصل ۱۵ قانون اساسی تحت عنوان «اقوام» مورد تاکید قرار گرفته، به گونه‌ی دیگری صورت می‌پذیرد. تا‌کنون برخلاف دیگر کشورهای جهان هیچ نوع کار چشم‌گیری برای رشد زبان‌ها صورت نگرفته است و می‌توان دلیل آن را عدم توجه دولت‌ به حساب آورد.

 

از جمله این حقوق آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی، اجتماع آزادانه، آزادی بیان، حق تحصیل و آموزش به زبان مادری، آزادی تشکیل یافتن و سایر اصول مصرح در موازین بین المللی می‌باشد.

 

کنوانسیون‌های بین‌المللی مهمی در رابطه با زبان مادری هستند که ایران هم آنها را امضاء نموده اما هیچگاه آن را عمل نکرده است.

 

اعلامیه جهانی حقوق بشر (مصوب ۱۹۴۸)، کنوانسیون بین‌المللی محو همه صور تبعیض نژادی (مصوب ۱۹۶۵) که در ۳۰ تیرماه ۱۳۴۷ به تصویب مجلس شورای ملی رسیده است، کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (مصوب ۱۹۶۶)، ماده ۲۷ این میثاق مقرر می‌دارد: در کشورهایی که اقلیت‌های نژادی، مذهبی و یا زبانی وجود دارد، افرادی که متعلق به این اقلیت‌ها هستند را نباید از حق تشکیل اجتماعات با اعضای گروه خود و نیز بهره‌مندی از فرهنگ و اظهار و انجام فرایض مذهبی و یا کاربرد زبان خودشان محروم نمود، کنوانسیون حقوق کودک (مصوب ۱۹۸۹ مجمع عمومی سازمان ملل) که دولت ایران با مصوبه اول اسفند ماه سال ۱۳۷۲ به آن پیوسته است، اعلامیه حقوق افراد متعلق به اقلیت‌های قومی ملی، مذهبی و زبانی (مصوب ۱۹۹۲).

 

ضمن آن که تاکنون تمهیداتی لازم برای آموزش زبان مادری ملل مختلف در ایران صورت نگرفته است، بسیاری از افراد اکنون در زندانها به سرمیبرند تنها و تنها به علت گرایشات ملی خود‌.

 

منشور زبان مادری که توسط سازمان یونسکو تهیه و تصویب شده است، مقرر میکند که «همه شاگردان مدارس باید تحصیلات رسمی خود را به زبان مادری خود آغاز کنند.»

 

همه دولت ها موظف هستند که برای تقویت و آموزش زبان مادری کلیه منابع، مواد و وسایل لازم را تولید و توزیع نمایند. برای تدریس زبان مادری باید معلم به اندازه کافی تربیت و آماده شود. این منشور تدریس به زبان مادری را وسیله‌ای برای برابری اجتماعی شمرده است.

 

روزی را امید داریم که مردمان مختلف در ایران بتوانند در زیر لوای آزادی و دموکراسی زندگی کرده و تنها به علت گرایشات خود به زبان مادریشان تجزیه طلب خوانده نشوند. باید اذعان داشت که جلوگیری از آموزش به زبان مادری، به چالش کشیدن قانون اساسی جمهوری اسلامی است. چرا که طبق همین قانون حق آموزش به مردم داده شده است.

 

در حالی که حاکمیت هیچ‌ اقدام مؤثری در جهت آموزش زبان های مختلف در مناطق ایران انجام نداده، متاسفانه برخی از نیروهای اپوزیسیون هم رویکردی شبیه به رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به ملل مختلف در ایران دارند.

 

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان

یکم مهرماه سال ۱۳۹۵ خورشیدی.