تاریخ ارسال خبر: پ, مرداد ۲۸م, ۱۳۹۵
کد خبر:10264

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان: احتمال تکرار فتوای جهاد خمینی وجود دارد

اشتراک‌گذاری
برچسبها

 

ماف نیوز: به مناسبت سالگرد صدور فتوای جهاد خمینی علیه مردم کردستان، مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان بیانیه‌ای صادر کرد.

 

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در این بیانیه اعلام داشته است: با گذشت بیش از سه دهه از عمر جمهوری اسلامی ایران و ثمره ی جنگ و ویرانیهای زیادی که در کردستان به وجود آورده است، این نظام نشان داده است که ظرفیت تکرار فتوای جهاد علیه مردم کردستان را دارد.

 

 این مرکز در بیانیه ی خود تاکید کرده است: با ۲۸ مردادماه ۱۳۵۸ خورشیدی که یادآور زخمهایی است که مردم کرد در مقابل آزادیخواهی خود دچار آن شدند، به کردها آموخته شد که تنها راه رسیدن به دموکراسی در ایران و‌احقاق حقوق کردها، از میان برداشتن این نظام است.

 

نسخه ای از بیانیه در زیر آمده است:

آزادیخواهان کردستان و‌ ایران!

فعالین مدنی و سیاسی!

حکومتی که نمایندگی مردم را به دست گرفته و سکان قدرت نمایی را در بلوچستان، ترکمن صحرا و‌ در کردستان علیه آزادیخواهان با قدرت هرچه بیشتر نمایش میداد، در روز ۲۸ مردادماه سال ۱۳۵۸ خورشیدی، با فرمانی که تحت عنوان مبارزه با کفر صادر کرد، رسما شروع جهادی را رقم زد که طبق آن، تمامی آزادیخواهان کردستان، تکفیر شده و باید از میان برداشته میشدند.

 

«کردستان ایران» که مورد تاراج و غارت، قتل عام و جینوساید قرار گرفت، اما توانست صفحه ای جدید از مبارزات خود را آغاز کند. و آن هم استمرار در مبارزه بود.

 

در پروسه ای طولانی، شهرهای کردستان ویران شدند و صدها روستای کردستان به آتش کشیده شدند. اما آزادیخواهان کردستان از احزاب مختلف، همچنان بر احقاق حقوق و آزادی‌های سیاسی و ملی خود تاکید داشتند. این مبارزه ی ملی دموکراتیک مردم کرد، تاکنون هم ادامه دارد.

 

تاکنون نیز حکومت اسلامی ایران، از هر پرچم سرخی در داخل کردستان، به عنوان نماد کومله یاد کرده و از هر پرچم سه رنگی هم به عنوان پرچم کردستان، واهمه ای وافر دارد که مبادا بار دیگر دموکراتها و کومله، روزگار را بر این نظام تلخ کنند!

 

حکومت اسلامی ایران با بازداشتهای فله ای، احضار، بازجویی، تهدید، زندان و اعدام های دسته جمعی اخیر، ثابت کرده است که ظرفیت تکرار صدور فرمان جهاد علیه مردم کردستان را دارد. میتوان گفت همه ی بندهای اعلامیه ی جهانی حقوق بشر را نقض کرده و تمامی آزادیها ملی، دینی، سیاسی و فرهنگی را از مردم سلب کرده است. زیرا گرفتن حق زندگی از افراد، تنها در دادگاهی عادل و برای افرادی ممکن است که جنایات جنگی انجام داده باشند.

 

در بسیاری از موارد هم قانون اساسی خود را نیز در مقابل مردم آزادیخواه روا نمیدارد و از هیچ‌ اقدامی جهت سرکوب مردم، ابایی ندارد.

 

آزادیخواهی، هرجا که باشد، علیه آن به پا میخیزد. حتی با طرح استقلال کردهای عراق هم مخالفت میورزد و در نقشه ای مرموز، جنگنده های روسیه در پایگاه هوایی «نوژه همدان» مستقر شده‌اند که البته ناقض اصل ۱۴۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که می گوید: «استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده های صلح آمیز باشد، ممنوع است.»

 

به عنوان مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در سالگرد صدور فرمان خمینی علیه مردم کردستان در ۲۸ مردادماه، حمایت خود از هراقدامی جهت ایجاد تغییراتی اساسی در ایران و کردستان را اعلام داشته و از آن حمایت میکنیم.

 

زنده باد آزادی، زنده باد دموکراسی

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان

۲۸ مردادماه سال ۱۳۹۵ خورشیدی