تاریخ ارسال خبر: ی, مرداد ۲۴م, ۱۳۹۵
کد خبر:10127

مرکز دموکراسی و‌ حقوق بشر کردستان: اخراج ابراهیم برو نقض حقوق بشر است

 

ماف نیوز: مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان اخراج سیاستمدار کرد «ابراهیم برو» از منطقه ی تحت نفوذ «پ.ی.د» را محکوم کرد.

 

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شاخه ی مناطق کردنشین سوریه، این مرکز در بیانیه ای که در بخش عربی وب سایت قرار داد، اعلام کرد: اخراج سیاستمدار کرد ابراهیم برو توسط نیروهای پلیس تحت فرمان حزب اتحاد دموکراتیک «پ.ی.د» در مناطق کردنشین سوریه را محکوم و آن را نقض صریح حقوق بشر عنوان کرد.

 

شاخه ی این مرکز در مناطق کردنشین سوریه با اعلام این خبر، تاکید کرده است: اخراج ابراهیم برو، قوانین تصویب شده از سوی مدیریت خودمختار این حزب و همپیمانانش را هم نقض میکند که طبق مفاد آن، افراد و گروه های سیاسی به شرطی که مخل آسایش مردم نباشند، حق فعالیت را دارند.

 

همچنین اقدام این نیروها و اخراج ابراهیم برو به اقلیم کردستان، قانون مصونیت اجتماعی افراد را هم نقض کرده که از سوی همان ارگان در کانتونهای سه گانه ی مناطق کردنشین سوریه تدوین شده است.

 

عصر روز گذشته ۲۳ مردادماه سال ۱۳۹۵ خورشیدی ابراهیم برو سیاستمدار و دبیر کل انجمن میهنی کردهای سوریه از سوی نیروهای پلیس منطقه ی قامشلو دستگیر و ۶ ساعت را در روستایی در نزدیکی شهر عامودا در بازداشت به سر برده بود.

 

سپس توسط یکی از اعضای پلیس راهی مرز شده و به سمت اقلیم کردستان اخراج و به وی اعلام شده است: در صورتی که به مناطق کردنشین سوریه بازگردد، کشته خواهد شد.

 

وی در هنگام اخراج نیز اذعان داشته که بار دیگر به خاک خود بازگشته و واهمه ای برای ورود به سرزمینش ندارد.

 

در روزهای گذشته چندین تن از افراد مسلح وابسته به «گروه جوانان انقلابی» به مقرات احزاب عضو انجمن میهنی کردهای سوریه حمله ور شده و دفاترشان را پلمپ کرده بودند.

 

موارد نقض حقوقی: ماده ی ۹ اعلامیه ی جهانی حقوق بشر مبنی بر این که هیچ شهروندی نباید به صورت غیرموجه بازداشت، تبعید و یا از خاک خود اخراج گردد، ماده ی ۱ مبنی بر حق آزادی افراد، ماده ی دوم مبنی بر حق استفاده ی تمامی افراد با دیدگاهها و از اقلیت های مختلف از مواد قانونی این اعلامیه.